Призначення теплообмінника в опалювальній системі – це пристрій, що передає тепло від одного середовища до іншого. В теорії його можна задіяти в будь опалювальній системі, якщо це буде необхідно і виправдано, адже її ціна неминуче зросте разом з ростом навантаження, плюс додасться вартість обладнання: самого пристрою, вимірювальних і контрольних приладів.

Основна сфера використання даних апаратів – це незалежні теплопостачальні системи. Щоб уявити необхідність в теплообміннику і його роль більш наочно, потрібно згадати про те, що таке вітчизняні теплові мережі.

Залежні теплосистеми, які функціонують без участі теплообмінників

Є дві основні схеми теплопостачання: залежна, більш знайома широкому колу жителів Росії, і незалежна. Залежна система – це котел, нагріває воду і подає її по трубах в батареї. Теплообмінника тут не передбачено. Є тепловий пункт, прилади для вимірювання та/або регулювання температури, іноді – автоматика, реагує на погодні умови. Без теплообмінника змінити температуру в такій системі можна лише в бік її зниження.

Котли в залежних системах потребують потужних насоси, труби, з'єднувальні деталі часто виходять з ладу: працюючи як гармошка, вони дають тріщини, рвуться. Відзначаються значні тепловтрати. Вигоди такої системи добре відчуваються тільки на етапі установки: вона дешева, але потім можуть початися проблеми тому, що важко розрахувати і забезпечити необхідну кількість тепла кожному споживачеві. Звідси частий перетоп або, навпаки, недостатній прогрів, невисока ефективність роботи.

Незалежні опалювальні системи з теплообмінниками

– це пристрій, завдяки якому здійснюється раціональний розподіл та збереження тепла. Економить не сам прилад, а регулююча автоматика. Незалежна система постачання теплом складається з головного пункту, де воно розподіляється, і декількох додаткових теплообмінників, які встановлені безпосередньо в житлових будинках у складі ІТП. Від котельні до головного теплообмінника тепло доставляється незмінною температури, без втрат, припустимо, 95 градусів і дещо менше на зворотному шляху. У такий котельні немає необхідності в автоматиці та операторів, немає витоків тепла в котлах.

В деяких випадках в системі опалення котельні встановлюється теплообмінник більшої потужності - контур виходить подвійним. За рахунок цього скорочується обсяг теплоносія у внутрішньому контурі, значно зменшується количсетво накипу і продовжується термін служби котлів.