Пристосування для нарізки шипів Нарізання шипів — одна з найбільш поширених операцій в столярній справі. Одночасно це, мабуть, і сама марудна, якщо виконувати її вручну. Вона вимагає високої точності і акуратності.

Спеціальні шипорізні верстати коштують дуже дорого, а багато саморобні пристосування, що встановлюються на напрямну лінійку «циркулярки», або занадто складні у регулюванні, або вкрай нестабільні і неточні в роботі.

Пристосування для нарізки шипів
Тому я і взявся за розробку і виготовлення власного пристосування для нарізки шипів на стаціонарній циркулярній пилці. Відмінними рисами даного пристосування є безпека в роботі і точність поперечного переміщення за рахунок гвинтової подачі шипорезной каретки.

З цим пристосуванням можна швидко і точно нарізати прямі шипи, вибрати чверті для сполук вполдерева і «ластівчин хвіст». Для його виготовлення знадобиться лише обрізки багатошарової фанери і звичайні шурупи, болти, шпильки і гайки.

ЯК ПРАЦЮЄ ПРИСТОСУВАННЯ

Пристосування (фото 1) складається з двох частин: традиційних полозка, що пересуваються по направляючих пазах пільного столу, і каретки, подання якої здійснюється спеціальним гвинтовим механізмом. За один оборот ходового гвинта (шпильки) каретка переміщається на 1,5 мм. Якщо використовувати шпильку з дрібною різьбою М10х1 мм, то один її оборот буде відповідати переміщенню на 1,0 мм.

У потрібному положенні каретка чітко фіксується гвинтовим затиском, це не раз описувалося на сайті ламінат classen. Для вирізання зубців оброблювану деталь кріплять струбциною до каретки і запиливают спочатку одну бічну сторону шипа (фото 2), а потім, змістивши каретку на необхідну величину і зафіксувавши її положення,—іншу. Зрозуміло, запили при вибраному положенні каретки слід робити відразу на всіх деталях.

В останню чергу запиливают заплічка всіх шипів (фото 3), попередньо відрегулювавши виліт. Каретка при виконанні цієї частини операції служить упором-обмежувачем, положення якого можна дуже точно виставити, використовуючи гвинтову подачу (фото 4).

Пристосування для нарізки шипів

Після виконання запила диск ховається під захисним дерев'яним кожухом, що дозволяє зняти і встановити наступну заготовку, не побоюючись травм. Поздовжнє зміщення полозка у цьому положенні обмежена стопором, який не дає їм відійти занадто далеко вперед (див. фото1).

ЗБІРКА ПРИСТОСУВАННЯ

В основному пристосування зроблено з плоских фанерних панелей. При випилюванні деталей необхідно забезпечити їх абсолютну прямокутність, так як від цього залежить точність роботи пристосування. Так само точно треба вибрати й чверті, які дозволяють склеїти деталі строго під прямим кутом один до одного.

Бічні ручки можна зробити, просвердливши за два однакових отвори в бічних панелях і выпилив зайвий матеріал лобзиком. Отвір у каретці під втулку найпростіше вирізати круглої корончатою пилкою з допомогою електродриля.

Випиляний диск слід зберегти — він знадобиться для виготовлення фіксатора каретки (див. фото 1). Рукоятка цього фіксатора — з дерев'яного бруска, але замість саморобної можна використовувати будь-яку готову ручку з різьбленням.

ГВИНТОВИЙ МЕХАНІЗМ ПОДАЧІ КАРЕТКИ

Пристосування для нарізки шипів

Головний вузол пристосування — механізм точної подачі каретки, що складається з двох частин — алюмінієвої пластини з прорізом і різьбовий шпильки з проточкою. Пластина входить в проточку шпильки. Щоб зробити проріз у пластині, необхідно спочатку в її центрі просвердлити отвір 06 мм, а потім ножівкою по металу випиляти отвір.

Проточку в різьбовий шпильці можна вибрати, затиснувши її в патроні електродриля або свердлильного верстата (фото 4). Якщо проточка вийде занадто широкою, доведеться нагвинтити на шпильку пару гайок з контргайками і шайбами, а затії відрегулювати їх положення так, щоб пластина проходила між ними вільно, але без люфту.

Маховичок для обертання шпильки можна зробити з відповідної за розміром алюмінієвої пластини (у крайньому випадку підійде і текстоліт або інший міцний пластик), а ручку — з шканта 012 мм, висвердливши в ньому вздовж осі отвір під болт Мб (див. малюнок). Замість шканта цілком допустимо використовувати що-небудь у вигляді металевого стержня.

ЗБІРКА ПОЛОЗКА

Полози санчат, які ходять в пазах пільного столу «циркулярки», краще всього зробити з тефлону — міцного матеріалу з низьким коефіцієнтом тертя. Але можна використовувати клен або будь-яку іншу тверду деревину.

Полози на нижній стороні протоки повинні бути прикріплені точно під прямим кутом до їх рухомій плиті. Але спочатку треба переконатися, що пильний диск «циркулярки» встановлений паралельно поздовжніх направляючих пазах.

Потім полози вставляють у ці пази, а зверху укладають на них рухому плиту полозка, положення якої контролюють з допомогою великого зазору. Зафіксувавши плиту парою струбцин, свердлять наскрізні отвори одночасно в плиті і полозах під шурупи, які відразу ж угвинчують в ці отвори.

Після цього кріплять каретку, і пристосування готове до нарізанні шипів.