Способи захисту садових дерев від гризунів Крім постійного догляду, що включає полив, харчування, обрізку та інші подібні заходи, садові дерева та кущі потребують постійного захисту: якщо в теплу пору року основна небезпека для них виходить від шкідливих комах і мікроорганізмів, то з настанням холодів з'являється інший ворог у вигляді різноманітних гризунів – мишей, зайців і щурів.

Вони здатні об'їдати кору, пошкоджувати гілки і кореневі системи. Особливо небезпечні подібні атаки для молодих незміцнілих рослин, найчастіше, плодового типу.

Щоб знизити збиток від гризунів до мінімуму, рекомендується застосовувати наступні захисні заходи:

1. Профілактика. Після завершення збору врожаю необхідно очистити ділянку від бадилля, опалого листя та інших залишків рослин, здатних залучити гризунів. Найчастіше шкідливі звірята поселяються в теплих стогах сіна і соломи, тому їх також слід прибрати з саду. Від зайців можна захиститься щільним огорожею, а від усіх в цілому гризунів – деревною золою, торф'яної крихтою або тирсою, намоченными гасом. Зазвичай ці речовини розсипаються в невеликому радіусі навколо стовбурів плодових дерев.

2. Механічний спосіб. Цей метод передбачає використання захисних обмоток на стовбурах плодових дерев, для чого можуть використовуватися ялинові, малинові або можевельные гілки, очерет, соняшник і т. п.: крім відлякування гризунів, це допоможе зберегти дерева від замерзання в сильні морози. Як правило, такі обв'язки облаштовуються восени, до настання перших заморозків. При цьому важливо рівень обв'язки німого заглибити в ґрунт, для забезпечення ефективності захисту. Досить часто в якості обмотки застосовують руберойд і толь, з використанням попереднього шару мішковини або інший дихаючої тканини. При сильних морозах бажано проводити підгортання обв'язок снігом, насипаючи навколо стовбурів невеликі піднесення: це захистить кору від пошкодження холодом.

Способи захисту садових дерев від гризунів

3. Хімічний. Цей спосіб передбачає обмазування стволів спеціальними речовинами, приготовляемыми самостійно. Це може бути розчин глини і коров'ячого гною, з додаванням невеликої кількості карболової кислоти. Замість кислоти можна використовувати креолін і карбофосфор. Ще одна суміш містить мідний купорос, рослинне масло, скипидар і господарське мило: все це розчиняють у воді. Застосовуючи вапно як захист від комах, можна посилити її захисний ефект наявністю ароматичних речовин, що відлякують гризунів. Крім саморобних, існує досить фабричних матеріалів, що відрізняються високою ефективністю в протистоянні гризунам: при цьому вони можуть як наноситься на стовбури, так і розкладатися біля нірок.