Як облаштувати колодязь на дачній ділянці
Будівництво колодязя на дачі має не тільки декоративну, але і цілком практичну мету: адже свій власний джерело води не замінить ніяка центральне водопостачання, ну а різницю між чистою і смачною водою з колодязя і водою з водопроводу розуміють всі.

Вибравши місце під колодязь з дотриманням всіх рекомендацій, можна приступати до самої роботи. Як відомо, малі колодязі бувають двох різновидів – шахтного та трубчастого. За витратами і терміну служби обидва типи мають приблизно однакові показники, однак для дачі більше підійде шахтний колодязь, тому що його можна викопати вручну, тоді як для облаштування трубчастого потрібне залучення спеціального земельно-будівельного обладнання. Що стосується найбільш оптимального часу для облаштування криниці, то це може бути або кінець літа або початок осені. Справа в тому, що саме в ці терміни рівень ґрунтових вод знаходиться на найнижчій позначці, і тому глибина шахти буде найбільш підходящою.

Будівництво колодязя має наступні етапи:

1. Земельні роботи. Як правило, щоб дістатися до грунтових вод, необхідно викопати шахту глибиною 3,5 – 7 метрів. По ходу роботи стінки стовбура зміцнюються, а дно вирівнюється. Найзручніше копати квадратну яму з довгої сторони орієнтовно 70 – 140 див. Для зміцнення стінок шахти найчастіше застосовують бетонні кільця, які мають висоту 80 см, а діаметр 100 див. Як правило, землю копає одна людина, а інші на поверхні приймають бадді з обраним грунтом і відвозять його в потрібне місце. Установка бетонних кілець відбувається по мірі викопування: спочатку одне кільце, а потім один за одним і всі інші. Такий порядок роботи забезпечує безпеку землекопа від обвалів стінок шахти. Як правило, працівники часто змінюють один одного, адже

Як облаштувати колодязь на дачній ділянці
процедура викопування колодязя не з легких. До того ж, на глибині більше 3-х метрів температура повітря значно знижується, а особливою вентиляції немає. Ознакою наближення водоносного шару є різке зниження температури повітря, і поява міні-джерельця по стінках шахти. Якщо це сталося, інтенсивність праці потрібно різко збільшити – адже потрібно встигнути вибрати 3-3,5 метра мокрій землі, що дасть хороший заділ для якісного функціонування колодязя. Облаштування шахти закінчується засипкою на її дно гравію або гальки, для фільтрації грунтових вод.


2. Наземне оформлення колодязя залежить від побажань господарів дачі: це може бути або дерев'яний зруб з колод, або бетонне кільце, покрите сталевими аркушами. Головною умовою є забезпечення надійного захисту води в колодязі від потрапляння сміття та кліматичних опадів. Тому, якщо навіс над шахтою має відкритий тип, то необхідно передбачити щільну кришку на шахтовий стовбур. Також, навколо шахти, як правило, влаштовується бетонна подушка, для недопущення попадання в колодязь талих вод.

Після того, як добре облаштований, що надійшла до нього брудну воду потрібно вибрати, або викачати, поки вона не стане чистою.